četvrtak, 28. srpnja 2016.

MAKAO

Makao

Iz Wikipedije, slobodne enciklopedije
Makao
澳門
Kolaž atrakcija grada
Koordinate22°10′N 113°33′E / 22.167°N 113.550°E
Država Kina
Specijalna administrativna regijaMacau
Površina
 - Ukupna29.5 km²
Stanovništvo (2011.)
 - Urbano područje552 503
Vremenska zonaUTC+8 (UTC)
Pozivni broj+853
Karta
Makao
Makao na karti Kine
Macau čita se Makao (kineski澳門), je uz Hong Kong jedna od kineskih Specijalnih administrativnih regija sa vlastitom samoupravom od 552 503 stanovnika

Geografija[uredi - уреди | uredi izvor]

Macau leži na jugu zemlje, u delti Biserne rijeke na Južnom kineskom moru na malom komadiću tla od 29.5 km².

Historija[uredi - уреди | uredi izvor]

Macau je sve do 1999. bio je pod vlašću Portugala te predstavljao najstariju živuću evropsku koloniju u Kini, osnovanu još u16. vijeku. Administrativne ovlasti (portugalski "poderes") nad Makaoom su prebačene na NR Kinu godine 1999. i danas Makao uživa status specijalne administrativne oblasti. Makao je igrao jedinstvenu i vrlo važnu ulogu u odnosima između Kine i Zapada, posebno između kasnog 16. i 19. vijeka.
Stanovnici Makao uglavnom govore kantonskim dijalektom; također se govori mandarinski kineski, portugalski i engleski jezik. Naziv za sve stanovnike Makaoa je Makanezi. U užem smislu se taj izraz koristi za domorodačko stanovništvo Makaoa koje je portugalskog porijekla, ali u sebi ima i dosta kineskih i drugih primjesa.
Osim ostataka kolonijalne prošlosti, najveća atrakcija u Makaou jest kocka, odnosno kazina. Iako je veliki broj igara na sreću legalana, najpopularnija je Pai Gow, koja se igra s kineskim domino figurama. Kockari iz Hong Konga često odlaze na jednodnevne izlete u Makao; hidrogliseri svakodnevno prevoze putnike između dva grada, 24 sata dnevno.

0 komentari:

Objavi komentar

Throne